NATURALNE LECZENIE

PIERWSZA POMOC PRZY ZAWALE SERCA

Zawał mięśnia sercowego (Infarctus myocardi) - ostra i groźna choroba serca, w której powstaje obszar martwicy mięśnia sercowego w wyniku jego niedotlenienia. Zawał serca jest postacią choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, często prowadzi do natychmiastowej śmierci. Najbardziej znana i najbardziej dramatyczna choroba wieńcowa. W krajach wysoko rozwiniętych jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu.

Typowe objawy to ostry i piekący ból w klatce piersiowej, najczęściej zamostkowy, duszności, poty, uczucie lęku, nudności. Ból może promieniować do żuchwy, pleców, barków, podbrzusza. Ważne jak długo ten ból trwa. Ból zawałowy trwa przeważnie - najkrócej 20 minut, często kilka i kilkanaście godzin. Ok. 25% zawałów daje nietypowe objawy: niewielkie dolegliwości lub przebiega w ogóle bez bólowo. Najczęściej zawały bez bólowe występują u osób chorych na cukrzycę, u których neuropatia cukrzycowa jest przyczyną zmniejszonej percepcji bólowej. Zdarza się, że zawał objawia się w sposób najbardziej dramatyczny - zatrzymaniem krążenia i nagłym zgonem. Zawał serca można rozpoznać robiąc EKG, badanie ustala które miejsce w sercu jest objęte procesem chorobowym.

Zanim jednak pacjent trafi do szpitala należy zapewnić mu bardzo dobre warunki. Głęboki ból jest dla chorego wielkim wstrząsem, spada ciśnienie i nasilają się zaburzenia przepływu krwi przez narządy wewnętrzne.

Więc ważne jest aby jak najszybciej zapewnić choremu fachową opiekę.

Objawy:
- nagły kująco - piekący ból w ok. mostka
- wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej
- często promieniowanie bólu przez lewe ramię aż do małego palca
- mrowienie i omdlenia rąk, palców
- niepokój, strach przed śmiercią
- chłodna, blada skóra, zimny pot
- czasami nudności i wymioty
- często nieregularny puls.

Naprawdę ciężko jest pomoc takiej osobie. W oczekiwaniu na lekarza należy chorego bardzo delikatnie ułożyć w pozycji odciążającej serce, z lekko podwyższonym tułowiem. Bardzo ważne jest aby ułatwić mu oddychanie - otworzyć okno, poluźnić ubranie. Na dłonie położyć wilgotne, gorące kompresy. W razie potrzeby zastosować sztuczne oddychanie połączone z uciskiem klatki piersiowej. Ważne jest aby uspokoić chorego, ponieważ silny lęk tylko pogarsza sprawę.

U pacjenta z zawałem serca absolutnie nie wolno stosować pozycji wykonywanej jak przy normalnym wstrząsie - omdleniu.

Nie wolno kłaść go płasko z podniesionymi do góry nogami.

Pierwsza pomoc świadków ocala takiemu człowiekowi życie.

Trzeba również pamiętać, że złe udzielenie pomocy i nastąpienie zejścia śmiertelnego jest karalne, kodeks prawny, art. 162.

Więc jeśli ktoś nie czuje się na siłach nie powinien dotykać takiej osoby tylko szybko wezwać pomoc lekarską.

Jeśli ktoś czuje się gotowy:
- powinien przede wszystkim wezwać pomoc fachowców
- ułożyć chorego na plecach i udrożnić jego drogi oddechowe, odchylając jego głowę do tyłu i przez uniesienie żuchwy.
- Umieścić jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odgiąć jego głowę do tyłu. Kontrolować oddech. Jeśli potrzeba należy wykonać sztuczne oddychanie.

Należy wiedzieć:
Nie w każdym przypadku atak serca powoduje ból lewej ręki, często jako pierwszy sygnał może objawiać się ból w jamie brzusznej w postaci ściskającej linii. Mogą pojawić się nudności i obfite poty, są to jedne z bardziej popularnych symptomów. 60% ludzi ma atak serca podczas snu i nawet się nie budzą. Ból zaciskający może wybudzić ze snu. Należy uważać i być czujnym. Im więcej wiemy tym istnieją większe szanse przeżycia ataków serca.

Vancouver
26 Oct. 2007

WIESŁAWA