NATURALNE LECZENIE

ORGANIZM OSTRZEGA

Człowiek jest cząstką wszechświata, jego miniaturą, rozumnym odbiciem kosmosu, wyposażony w mechanizmy do samoregulacji, samoreperacji posiada zdolność do automatycznego przywracania równowagi.

Zaakceptujmy mądrości dawnej medycyny, że

"kiedy pojawia się choroba, przyroda ma na nią lekarstwo".

Przetrwa ten, kto sam potrafi przywrócić równowagę we własnym organizmie. Zagrożenie chorobą powstaje w wyniku zburzenia harmonii między ciałem, duszą i duchem. Człowiek posiada wrodzone mechanizmy obronne, które stają się aktywne w chwili zagrożenia, jeżeli pozostajemy otwarci na dobroczynne działanie uzdrawiających sił przyrody. Wyobcowani od współistnienia z siłami przyrody, nie otrzymujemy pomocy; stajemy się coraz bardziej bezbronni, atakowani przez choroby - ledwie jedno ze schorzeń odejdzie, pojawia się następne. Nasz układ immunologiczny coraz mocniej słabnie. Ciało najlepiej wie, co dla niego dobre. Kto rozumie sygnały ciała i mądrze na nie reaguje, odkrywa cudowną rzecz. Ciało i umysł to niepokonany zespół, dzięki któremu poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Mądrość ciała jest atrybutem żywych organizmów. Mądrość ciała to także mądrość gatunku. Jest dziedziczona i powinna być oddzielona od mądrości zdobytej przez doświadczenie i wiedzę, które nie są dziedziczone.

W całej ludzkiej historii mądrość ciała objawia się w wielu odcieniach. Zdrowie jest życiem mieszkającym w ciszy naszych organów. W chwili kiedy organy stają się zagrożone chorobą komunikują się z naszą świadomością na różne sposoby: złe samopoczucie, zmęczenie, znużenie, osłabienie. Chociaż medycyna traktuje je jako synonimy, ich znaczenie jest głębokie i bardzo istotne. Przekazują nam ważne informacje o stanie naszego ciała.

Świadome wysyłanie informacji przez mądrość ciała objawia się nawet w snach. Senne symbole są często ważnym komunikatem, że nasze zdrowie jest w niebezpieczeństwie.
 

Nie lekceważmy sygnałów choroby.

Typowe objawy każdej choroby to głównie:

- osłabienie organizmu

- gorączka lub podniesiona temperatura, zauważmy, że właściwa temperatura to 36,6 stopni, jednak istnieją osoby, które mają temperaturę 36,5 36,4 36,7 - nie są to powody do szukania u siebie choroby, podwyższona temperatura występuje dopiero po 37 stopniach

- gorączka jest typowym objawem nie choroby, a walki z nią, w ten sposób organizm broni się i walczy z bakterią, oznacza to, żę choroba jest już w fazie zaawansowanej lub końcowej

- w przypadku grypy objawy pocenia się, gorączki, kaszel, katar, czasem ból żołądka wskazują na początek choroby

- w przypadku chorób bardziej powikłanych i niebezpiecznych gorączka i osłabienie występuje często, kiedy choroba się już kończy

Organizm przemawia do nas na wiele sposobów, wskazuje na nasze braki minerałów, witamin, niedosyt energii, nadmiar toksyn. Objawy niektórych chorób uwidocznione są na paznokciach, nie ignorujmy żadnych zmian. Paznokcie zdrowe są gładkie, lśniące, przezroczyste i mają różowy kolor. Widoczna płytka paznokcia jest zbudowana z keratyny, która chroni go od urazów i zakażeń przez naskórek. Różowawe zabarwienie dają naczynia krwionośne znajdujące się w łożysku paznokcia: kolor niebieskawy wskazuje na niewystarczającą ilość tlenu we krwi. Korzystnie na stan paznokci wpływają: witamina A, lecytyna, cystyna, żelazo, fosfor, wapń, żelatyna. Warto również często spożywać galaretki owocowe lub po prostu zjadać łyżeczkę żelatyny spożywczej.

Niekiedy na paznokciach pojawiają się białe plamki, co potocznie nazywa się kwitnieniem paznokci. Przyczyną ich występowania może być brak witamin lub żelaza w organizmie, a także odkładanie się pewnych białek. Na paznokciach widać objawy wielu schorzeń skóry, np. łuszczycy, egzemy, liszaja płaskiego, grzybicy, drożdżycy. Niektóre choroby wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi bądź troficznymi (zaburzeniami w "odżywianiu" paznokci). Objawem tych zaburzeń może być: złuszczanie się paznokci, odstawanie od brzegów, tworzenie się poprzecznych lub podłużnych bruzd.

Na wygląd i kształt paznokci mogą niekorzystnie wpływać zaburzenia w odżywianiu (zbyt uboga dieta), zła przemiana materii, schorzenia narządów wewnętrznych oraz wilgoć, temperatura itp.
 

Obserwując własne paznokcie możemy
sporo dowiedzieć się o własnym zdrowiu!

Zmieniona barwa:

Żółte grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego.

Niebieski kolor sugeruje niedokrwistość lub zaburzenia krążenia.

Białe poprzeczne prążki spowodowane mogą być zatruciem metalami ciężkimi, złą przemianą materii oraz urazami kosmetycznymi. Pojawiają się w niedokrwistości, chorobie serca, ziarnicy złośliwej i niewydolności nerek.

Bielactwo prążkowane może być również samoistne lub dziedziczne.

Czerwone pionowe paski są niekiedy skutkiem łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów lub wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

Bruzdy poprzeczne - wskazują na zaburzenia w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany pedikiur, a także po urazach mechanicznych paznokci.

Okrągłe ubytki kropkowate - dołki na powierzchni paznokci związane są z łuszczycą, wypryskiem kontaktowym i zakażeniami grzybiczymi. Mogą być również efektem złego odżywiania się.

Zgrubienia pojedynczych paznokci - następują na skutek uczulenia na lakiery lub w wyniku zakażenia grzybiczego.

Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej - może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej.

Przerost paznokci - charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego. Następuje w przebiegu cukrzycy.

Rogowacenie podpaznokciowe - jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci.

Nadmierna potliwość może być skłonnością rodzinną wynikającą z dziedzicznych uwarunkowań hormonalnych. Gruczoły potowe wydzielają pot również na skutek silnych emocji. Silny stres może spowodować utratę włosów, przy czym ta reakcja nie musi być natychmiastowa. Bywa, że włosy zaczynają wychodzić trzy miesiące później. Stresem czy też dużym obciążeniem dla organizmu może być zarówno silne przeżycie, choroba zakaźna, a także ciąża, poród i okres karmienia. W stanach napięcia serce bije szybciej niż zwykle. U osób podatnych na stres palpitacje mogą towarzyszyć wszystkim silniejszym emocjom.

Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze pochodzi od zębów czy z żołądka. Jego przyczyną mogą być stany zapalne - np. zatok albo migdałków. Osoba chora na cukrzycę może, w pewnych szczególnych przypadkach, mieć nieprzyjemny oddech. Jednak wtedy wydziela się charakterystyczny i trudny do pomylenia zapach jabłek. Próchnica nie wiąże się z przykrym zapachem. W początkowym stadium rozpoznaje ją stomatolog, w zaawansowanym - odczuwamy ból zęba.
 

Kontrola nad rakiem.

Nie lekceważ tych sygnałów!!!

Poniższe dolegliwości w wielu chorobach mogą się w ogóle nie pojawić, choć komórki nowotworowe dzielą się i niewyczuwalny guz rośnie (np. w trzustce, jajniku, nerkach). Dlatego tak ważne są regularne badania!

- Rak szyjki macicy: krwiste upławy, bóle podbrzusza i krzyża, bolesne oddawanie moczu.
- Rak trzonu macicy: krwawienia, ból.
- Rak mózgu: chwiejny chód, narastające bóle głowy, niewyraźna mowa, nudności, niedowład.
- Rak piersi: wszelkie zmiany kształtu i barwy gruczołu piersiowego lub brodawki, bezbolesny lub sprawiający lekki ból guzek, wydzielina z brodawki.
- Rak prostaty: bóle w miednicy, częstomocz, słaby, przerywany strumień moczu, bóle podczas mikcji.
- Rak płuca: ból w klatce piersiowej lub w barku, suchy kaszel, świszczący oddech, odpluwanie krwią, często powtarzające się zapalenia płuc.
- Rak żołądka: spadek wagi, stałe uczucie sytości, wymioty, krwawienia, stolce o czarnej barwie.
- Rak trzustki: ból, spadek wagi, żółtaczka (objawy wyjątkowo niespecyficzne, pojawiają się późno).
- Rak jelita grubego i odbytnicy: dyskomfort w okolicach brzucha, spadek wagi, zmiany rytmu wypróżnień, krew w stolcu (kolor silnie czarny).
- Rak pęcherza moczowego: częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, ból, krwiomocz.
- Rak nerki: ból w plecach lub w boku, wyczuwalny guz, krwiomocz, niekiedy wzrost ciśnienia krwi.
- Rak jajnika: dyskomfort w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia, powiększenie brzucha.
- Czerniak: zmiany kształtu, barwy, powiększenie lub krwawienie ze znamion i brodawek.
- Chłoniak: powiększenie węzłów chłonnych (nie maleje po 2 tygodniach leczenia), gorączka, anemia, spadek wagi, nocne poty.
- Białaczka: anemia, spadek wagi, częste infekcje, częste krwawienia, osłabienie.

We wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór jest całkowicie uleczalny.
Dlatego powinniśmy obserwować swoje ciało i regularnie poddawać się
profilaktycznym badaniom. Nadżerka nie boli, dowiedzieć się o jej
istnieniu można jedynie podczas badania u ginekologa.

Vancouver
5 June 2009

WIESŁAWA