NATURALNE LECZENIE

OLEJ RYCYNOWY

Olej rycynowy (łac. Oleum Ricini, Oleum Palmae Christi- czyli Olej Dłoni Chrystusowej) jest olejem tłoczonym z nasion rycyny. Jest to jedna z najbardziej trujących substancji pochodzenia roślinnego. Olej wyciska się na zimno i wygotowuje z wodą. Takie postępowanie pozwala na rozkład toksycznej toksoalbuminy, której obecność w nasionach sprawia, że ich zażycie może wywołać śmiertelne zatrucie. Olej rycynowy jest substancją nie dość, że nieszkodliwą dla ludzi, to jeszcze na dodatek mającą wiele cennych zalet leczniczych.

Jest on obecnie niedoceniany jako lek mający różne możliwości zastosowania. Przyjmowany jest najczęściej doustnie jako środek na przeczyszczenie. Za takie jego działanie odpowiedzialny jest zawarty w nim pewien składnik. Ponadto stosowany jest w kosmetyce jako odżywka do suchych włosów, łamliwych i wypadających rzęs, paznokci i naskórka wokół nich.

Medycyna ludowa stosuje go na każdą część ciała, nawet na rany, również do masażu piersi w celu zwiększenia napływu mleka, do leczenia trudno gojącego się pępka u noworodków. Można ulżyć bolącym i zmęczonym stopom jeśli przed snem nasmaruje się je tym olejem i włoży bawełniane bądź wełniane skarpety. Można też używać oleju rycynowego do regeneracji skóry, usuwania brodawek, przebarwień, znamion, jednak jest to długotrwała kuracja, co należy mieć na uwadze jak się ją zaczyna. Współcześnie ludzie oczekują rozwiązań typu: instant, czyli: dziś posmarujesz, jutro jesteś zdrów. Jeśli chodzi o środki naturalne, do których zalicza się olej rycynowy, należy wykazać się cnotą cierpliwości, bądź zacząć ją rozwijać.

Leczenie olejem rycynowym częściej wzbudzało niedowierzanie niż obawy. Edgar Cayce odkrył większe możliwości jego stosowania, zwłaszcza w leczeniu narządów wewnętrznych. Polecał raczej stosowanie okładów niż przyjmowanie oleju doustnie, gdyż okłady pobudzają mechanizmy obronne organizmu, poprawiają krążenie i pomagają odbudować homeostazę w organizmie (równowagę między komórkami). Zauważył też bardzo ważną rzecz, że okłady pomagają w chorobach, w których z powodu zaburzenia obiegu limfatycznego następuje niewystarczające usuwanie toksyn z całego organizmu bądź z chorych miejsc.

Najczęściej stosuje się okłady w następujących chorobach:
Wrzody trawienne, zaparcia, samoistne nadciśnienie, zapalenie wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie okrężnicy, infekcyjne zapalenie wątroby, niedrożność jelit, zapalenie kości i stawów, ból głowy, pęknięcie odbytu, bóle brzucha z trudnością odnalezienia przyczyny, krwiak otrzewnej, hemoroidy, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie kaletki maziowej, w chorobach "kobiecych", można zastosować gorący okład z rycyny aby rozpuścić piasek w przewodach żółciowych, w chorobach skórnych, urazach szyi, kręgosłupa, bicepsów, ból krzyża (polecam, działa naprawdę "cuda"), okłady można stosować, kiedy występuje gorączka.

Są już dowody na obserwacje kliniczne stosowania oleju z rycyny, potwierdzające jego działanie, które znacznie wzmacnia system immunologiczny.

Jak zrobić okład z oleju rycynowego:

Należy złożyć trzy bądź cztery warstwy flaneli, którą mamy zamiar pokryć pewien obszar skóry. Nasączyć olejem rycynowym flanelę i przyłożyć do ciała, nie trzeba nasączać jej całej, wystarczy nałożyć warstewkę oleju i równo rozprowadzić palcem. Do następnego okładu można używać tego samego kawałka flaneli, a olej nałożyć z innej strony, w ten sposób jeden kawałek posłuży na parę okładów. Można przed nasączeniem flaneli podgrzać olej w naczyniu, które później używa się tylko do tego celu. Okład należy umieścić na ciele w odpowiednim miejscu (zazwyczaj na początek najlepiej w okolicy wątroby) i przykryć go folią plastikową w celu utrzymania odpowiedniej, podwyższonej temperatury.

Można na warstwę folii założyć obcisły podkoszulek, aby się to nie zsunęło. Okład powinien znajdować się na skórze parę godzin, najlepiej zastosować go przed snem. Należy stosować przez 3 dni, potem zrobić przerwę aby organizm mógł się zregenerować, gdyż układ limfatyczny będzie w tym czasie wydalał toksyny. Rano po zdjęciu okładu trzeba od razu przemyć skórę wodnym roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki ciepłej wody), następnie umyć mydłem i wodą. Na skórze znajdują się toksyny i trzeba się ich w ten sposób pozbyć.

Przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju okładów: miesiączka, diety przeczyszczające, ciąża.

Badania naukowe dowiodły, że olej rycynowy ma ogromne oraz wszechstronne możliwości lecznicze, a jego dodatkową zaletą jest niska cena i dostępność (na razie). Łatwość stosowania stawia go ponad inne leki.

Z moich własnych obserwacji mogę dodać, że masaż olejem rycynowym tzw. wdowiego garbu, czyli zwyrodnienia szyjnego kręgosłupa, jednak wykonywany długo i cierpliwie przynosi duże terapeutyczne efekty, kręgi z czasem wracają na swoje miejsce, poprawia się przepływ energii i ciało się prostuje. Także długotrwały i cierpliwy masaż tym olejem tak zwanych "halluksów" potrafi zmniejszyć ich wielkość, znam osoby, które "zawzięły" się na tę przypadłość i za pomocą tego oleju ją zlikwidowały, jednak muszę powiedzieć, że najważniejszą cechą jest tu cierpliwe stosowanie.

Okłady na szyję robione w przypadku nawracających angin powodują oczyszczenie tego obszaru i regenerację działając profilaktycznie, a w czasie anginy przyspieszają wyleczenie, jest to zalecane przez naturoterapeutów. Japonki stosują olej rycynowy na skórę jako kosmetyk, zarówno na twarz jak i na całe ciało. On regeneruje skórę, co po jakimś czasie stosowania, daje efekty w postaci zdrowszej, żywszej skóry i cery.

Źródło: internet / Przygotowała Bogusława Maria