NATURALNE LECZENIE

OGÓREK

Ogórek pochodzi ze starożytnego Iranu i znany jest od około 7000 lat, do Polski przybył przez Bizancjum i Rosję. I tutaj właśnie, w naszym kraju doczekał się uznania, jakie mu się należało.

Wielu znanych ludzi darzyło ogórki wielkim szacunkiem. Juliusz Cezar twierdził, że nie ma nic bardziej orzeźwiającego jak ogórki, sok z ogórków darzył zaś szczególnym uznaniem, wierząc, że ma on istotny wpływ na inteligencję i temperament. Arystoteles polecał ich stosowanie w kuchni żonom, które miały mało namiętnych mężów, by ich mężowie byli silni, żwawi i jurni. W Polsce, za panowania Zygmunta Starego, najgorętszym orędownikiem tego warzywa był Sebastian Freitag z klasztoru cystersów, który leczył ogórkami "zarazę morową". W średniowieczu zaś był to najlepszy środek na gorączkę. Wierzono, że wystarczy włożyć ogórek do łóżka gorączkującego dziecka, a warzywo gorączkę wypije.

Same w sobie ogórki nie posiadają jakichś niezwykle istotnych ilości witamin, w większości składają się z wody. Oczywiście znajdziemy w nich niewielki ilości witaminy C, A, B, E, kwasy organiczne, sole mineralne i cukry. Jednak jest pewna wada, ogórek zawiera również enzym askorbinowy, który niestety neutralizuje witaminę C, z tego też powodu nie powinno się np. mieszać ze sobą ogórka z pomidorem, bo pomidor traci znacznie w tym "związku". No i jeszcze jedna wada, ogórek jest ogólnie ciężkostrawny dla osób o wrażliwym żołądku, co uniemożliwia jego spożywanie w dużych ilościach. Takim osobom zaleca się przed spożyciem ogórek osolić i odczekać, aż zmięknie. Łatwiej strawne są ogórki kiszone czy małosolne niż surowe.

Niezastąpione możliwości i właściwości ogórka odkryto w ramach produkcji kosmetyków wszelkiego rodzaju - maseczek, mleczek, toników, kremów, żeli itp. A to z uwagi na kojąco - chłodzące właściwości ogórka. Był on stosowany na cerę już od dawien dawna. Maseczki z plasterków ogórka, tonik z soku z ogórka, czy balsam z miąższu ogórkowego to tylko niektóre z naturalnych form zastosowania ogórka dla poprawienia stanu skóry. Wyciąg z ogórka działa lekko ściągająco i oczyszczająco, dlatego często jest składnikiem kremów dla osób z cerą tłustą lub mieszaną.

Jeśli chodzi o kwestie leczenia, to lekarze na dziś dzień na pewno potwierdzają, że picie soku z kiszonych ogórków leczy wrzody, bo właśnie w wodzie po kiszonych ogórkach znajdują się bakterie, które wywierają dobry wpływ na florę bakteryjną jelit stąd zalecany np. przy robaczycy jelit, jak również przy nadkwasocie.

Ogórki cenione są nie tylko ze względu na smak, ale i zawartość wielu związków o charakterze zasadowym, co korzystnie wpływa na trawienie i odkwasza organizm. Zwłaszcza osoby na diecie odchudzającej powinny włączyć go do codziennego menu. Oprócz tego, że odchudzają, ogórki przyczyniają się do szybszego usuwania toksyn z organizmu, działają moczopędnie, oczyszczając organizm. Ogórki i wyciśnięty z nich sok łagodzą uporczywy kaszel, uspokajają system nerwowy i działają przeciwzapalnie. Odwar z nasion ogórka służy jako środek obniżający gorączkę. Sok ze świeżych ogórków ułatwia usuwanie z organizmu kwasu moczowego, łagodzi bóle stawowe, jest pomocny w stanach zapalnych zębów i dziąseł. Posmarowanie sokiem opryszczki i miejsc po ukąszeniu owadów łagodzi ból. Sok wyciśnięty ze świeżego ogórka leczy, doskonale oczyszcza, wzmacnia i wybiela skórę, jest odpowiedni dla cery bardzo wrażliwej ze skłonnością do wyprysków.

Przez cały rok mamy dostęp do ogórków szklarniowych, jednak te najlepiej nadają się jedynie na kanapkę lub mizerię. Nieporównywalne jednak pod względem walorów smakowych są ogórki gruntowe na które czekamy cały rok. Nadają się do wszystkiego, ze wszystkim smakują, można je nawet zagryzać same, obrane i ewentualnie lekko osolone.
 

PRZEPISY NA ŚWIEŻO:

1. Mizeria



4 duże ogórki
mały jogurt naturalny
sól, pieprz, cukier, sok z cytryny

Ogórki myjemy, obieramy kroimy w cieniutkie plasterki (można zetrzeć na tarce w plasterki), lekko solimy i zakrywamy talerzem, kładąc na talerz butelkę wody lub coś innego ciężkiego, żeby sok z ogórków łatwiej puścił. Do jogurtu dodajemy sok z cytryny, mieszamy, po czym dodajemy pieprz i łyżeczkę cukru. Wszystko mieszamy. Jak ogórki puszczą już widocznie sok odciskamy je i zalewamy jogurtem - dobrze mieszamy. I gotowe. W sam raz do wszelkich dań i mięsnych i bezmięsnych. Osobiście uwielbiam mizerię tak, że wcinam ją samą.

2. Chłodnik ogórkowy



2 średnie ogórki
4 - 5 rzodkiewek
3 łyżki szczypiorku
2 łyżki koperku
1 l zimnego kefiru
sól, pieprz

Jeden ogórek ścieramy na grubej tarce, drugi kroimy w cienkie plasterki, rzodkiewkę również kroimy w cienkie plasterki (można na zetrzeć na tarce), szczypiorek drobno siekamy, koperek również drobno siekamy. Wszystko dokładnie mieszamy, zalewamy zimnym kefirem i doprawiamy do smaku wedle uznania. Idealny do spożycia w upalne dni.

3. Ogórki duszone w śmietanie

1 kg świeżych ogórków gruntowych
2 łyżki posiekanego koperku
1 żółtko
200 ml śmietany
100 ml bulionu warzywnego (może być z kostki)
1 łyżka masła
sól, pieprz

Ogórki myjemy, obieramy ze skórki i wydrążamy całą środkową część z nasionami. Kroimy w dużą kostkę, lekko solimy i odstawiamy na ½ godziny. Po tym czasie odciskamy ogórki ze zbędnego płynu. W rondelku rozpuszczamy masło. Wrzucamy do niego ogórki i wlewamy bulion. Dusimy je około 10 minut na małym ogniu.

Śmietanę mieszamy z żółtkiem i powoli wlewamy do ogórków. Dusimy kolejne 10 minut. Zestawiamy z ognia i dopiero wtedy dodajemy sól i pieprz do smaku oraz koperek. Mieszamy. Dobrze smakują np. z młodymi ziemniaczkami.

PRZETWORY:

1. Ogórki kiszone

Ogórki
koper (kwiatostany i łodygi)
ząbki czosnku
korzeń i liście chrzanu
liście czarnej porzeczki, wiśni i dębu
na 1 litr wody 3,5 dag soli i 1 płaska łyżeczka cukru

Przykładowe proporcje na 12-14 słoików 1 litrowych:

ok 7 kg ogórków gruntowych
5 l wody
17-18 dag soli
2 łyżki stołowe cukru - zagotować, wrzącym
zalewać, zamykać.

Do słoików na dno dać umyte i osuszone koper, ząbek czosnek, kawałek liścia i korzenia chrzanu, po 1-2 liściu wiśni, dębu i czarnej porzeczki (oczywiście w miarę możliwości dostępu do nich).Układamy ciasno umyte ogórki przeznaczone do kiszenia. Na wierzch druga warstwa podanych wcześniej przypraw. Zalewamy zagotowana gorącą zalewą, zakręcamy pokrywkami twist-off i wynosimy do piwnicy.

Podstawą aby ogórki były smaczne i kruche jest to jakie ogórki zakupimy do kiszenia, chodzi o to aby były jędrne i "czyste ekologicznie".

I ogórki kiszone na WESOŁO!!

Mis Uszatek - Kiszone Ogórki

2. Ogórki małosolne

Ogórki małosolne przepis - KOTLET.TV


3. Ogórki marynowane



1 kg ogórków gruntowych
1,5 szkl wody
1,5 szkl octu
1,5 szkl cukru
liść laurowy
ziele angielskie
pieprz
gorczyca

Ogórki myjemy, obieramy i kroimy w dość grube plastry. Odstawiamy w misce na 24 h. Wodę zagotowaną z octem, cukrem i przyprawami (bez gorczycy) również odstawiamy na 24 h. Po upływie wskazanego czasu ogórki dobrze odsączamy, na dno słoika wsypujemy szczyptę gorczycy, układamy ogórki. Po przygotowaniu słoików z ogórkami zalewę octową mieszamy z sokiem z ogórków i gotujemy. Po zagotowaniu zalewamy słoiki i dobrze zakręcamy. Pasteryzujemy ok. 10 minut.

opracowała GODAN ze znaczącą pomocą informacji Internetowej