NATURALNE LECZENIE

NATURALNE LECZENIE BIELACTWA
(CZĘŚĆ 2)
LINK! DO CZĘŚCI 1

W Indiach bielactwo nazywa się "białym trądem". Ajurweda (tradycyjna medycyna indyjska) postrzega je jako naruszenie równowagi organizmu. Najpierw powstają małe odbarwione białe plamy, które stopniowo powiększają się i łączą ze sobą, mogąc nawet zajmować duże obszary ciała. Chory nie odczuwa żadnych dolegliwości, powstaje jednak problem natury psychologicznej związany z niekorzystnym wpływem bielactwa na urodę.


Babći

(w sanskrycie: bakući), czyli Psoralea corylifolia jest pospolitą trawiastą rośliną o niebiesko - purpurowych kwiatach. Występuje na obszarze Indii, Pakistanu, Iranu, Sri Lanki, Chin. Starożytny traktat ajurwedyjski Suśrut-samhita zaleca ją jako skuteczny lek na bielactwo. Indyjscy zielarze przypisują jej działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, czyszczące krew, gojące rany i odmładzające skórę, włosy, paznokcie. Stosują ją z dobrymi wynikami od dawnych czasów także w innych chorobach skóry: łuszczycy, trądzie, wyprysku, świerzbie, brodawkach, modzelach, zakażeniach paciorkowcami i zapaleniach oraz w owrzodzeniach, chorobach pasożytniczych, łysieniu, słoniowaciznie, ukąszeniu przez węża, lub skorpiona.

Surowcem leczniczym jest nasienie. Stosuje się je zewnętrznie w postaci papki do przykładania na odbarwione miejsca na skórze. Zamiast papki można używać do wcierania oleju otrzymanego z nasion. Wyniki pojawiają się zwykle po kilku dniach leczenia! Białe plamy stopniowo stają się różowe lub czerwone, aż w końcu skóra odzyskuje swoją normalną barwę. (Należy jednak pamiętać, że Psoralea corylifolia uwrażliwia skórę na promienie ultrafioletowe, co oznacza, że ekspozycja na słońce może wywołać oparzenia. - przyp. red.) Zadziwiające właściwości babći przyciągnęły uwagę uczonych już w XIX wieku. Pierwsi rozpoczęli badania naukowcy indyjscy. Jak wykazał K.L.Day, wyciąg olejożywiczny z nasion stosowany zewnętrznie nie tylko powoduje zanik plam bielaczych, ale hamuje rozwój świeżych odbarwień! Podobne wyniki uzyskano używając samego olejku eterycznego. Według dr N.C. Basu ze Szkoły Medycyny Tropikalnej w Kalkucie, olej babći powoduje zanik białych plam i siwizny w ciągu zaledwie trzech miesięcy! Skóra, włosy, paznokcie odzyskują normalną barwę.

Działanie lecznicze roślina zawdzięcza olejkowi eterycznemu obecnemu w nasionach. Wcierany w skórę pobudza ją wywołując zaczerwienienie. Zjawisko to następuje w wyniku rozszerzenia drobnych naczyń. Skóra jest lepiej odżywiona, a pobudzone komórki naskórka, melanoblasty, zaczynają wytwarzać pigment. Wyizolowano szereg związków czynnych. Najważniejszy z nich to zaliczany do furanokumaryn psoralen, który występuje w olejku eterycznym. A. Rashid i S.C. Agarwala wykazali jego fotouczulające działanie. Na czym ono polega? Otóż psoralen, gromadząc się w komórkach barwnikowych - melanocytach, zwiększa wrażliwość skóry na światło i pochłania promieniowanie słoneczne lub nadfioletowe z lampy kwarcowej. Pod wpływem promieniowania w komórkach naskórka, melanoblastach, z aminokwasu powstaje pigment. Psoralen zwiększa jego wytwarzanie i ułatwia odkładanie w skórze. Powoduje to jej przebarwienie - staje się ona brunatna, a choroba ustępuje. Należy zaznaczyć, że przedstawiony pogląd tłumaczy tylko niektóre mechanizmy, ponieważ efekt leczniczy uzyskuje się również używając samych nasion lub oleju zewnętrznie, a więc bez naświetlania!

Nasiona przyjmowane wewnętrznie pobudzają czynność błony śluzowej jelit. Powoduje to zwiększenie wchłaniania aminokwasów, z których powstaje pigment. Istnieje również prawdopodobieństwo działania przeciw drobnoustrojom w żołądku i jelitach. Naukowcy zdołali wyodrębnić szereg różnych związków fotouczulających z innych ziół. Wyizolowane z nich związki biologicznie aktywne stosuje się w bielactwie wraz z naświetlaniem. Jednakże w trakcie leczenia mogą występować powikłania, które zmuszają do zaprzestania terapii. Potwierdza to pogląd ziołolecznictwa ajurwedyjskiego, że zioła w postaciach naturalnych, zawierają wszystkie niezbędne składniki - związki chemiczne w odpowiednich ilościach i proporcjach, oddziałują całościowo na organizm, a właściwie stosowane nie wywierają działań niepożądanych. Ponadto są o wiele bardziej skuteczne od roślinnych preparatów z izolowanymi związkami czynnymi.

Działanie babći sprawdzili w praktyce uzyskując pozytywne wyniki ajurwedyjski lekarz Bh. Dash i lekarz medycyny G. Khanna. W USA zalecają ją doktorzy medycyny orientalnej D. Frawley i M. Tierra - wybitny zielarz. Są oni uznanymi autorytetami w dziedzinie ziołolecznictwa oraz autorami poczytnych książek o tej tematyce.

Reasumując należy stwierdzić, że zarówno analiza biochemiczna jak i badania kliniczne w pełni potwierdzają zasadność stosowania w ziołolecznictwie ajurwedyjskim rośliny babći w leczeniu bielactwa. Nauka po raz kolejny musiała przyznać rację zielarzom, którzy od wieków wypełniają zadanie niesienia pomocy cierpiącej ludzkości.


Inne zioła, które leczą bielactwo


Astragalus


White Atractylodes

Te dwa zioła pomagają w balansowaniu układu
immunologicznego I wzmacniają komórki skóry.




Tang-Kuei


Peony


Cnidium

Wspomagają cyrkulację krwi i wpływają na pigment w komórkach.




Salvia


Carthamus

Powodują wzrost pigmentacji skóry.




Cuscuta


Polygoni Multiflori Radix

Wzbogacają wątrobę i nerki, odżywiają krew i stymulują do produkcji melanocytów.




Cinnamon twig


Angelica Dahuricae Radix


Tribulus

Oczyszczają toksyny z patogenicznych czynników
blokujących ciało produkujące pigment w komórkach.




Turmeric

Zioło wspomagające wątrobę i usuwa depresję.




Gingo - biloba

Zalecana przy leczeniu bielactwa. Jest już naukowo udowodnione, że osoby zażywające Gingo - bilobę mniej zapadają na bielactwo. Gingo - biloba wzmaga pigmentację skóry, układ immunologiczny i rozcieńcza krew. Stosując Gingo-bilobę należy badać swoją krew, zaleca się być pod kontrolą lekarza.


Preparaty na bielactwo

Leucotin
(obecnie preparat prawdopodobnie już nie jest w sprzedaży)

Preparat medycyny naturalnej, stworzony specjalnie
do leczenia Vitiligo. Leucotin jest spożywany doustnie.

Skład Leucotin:
Echinacia D4 + 40C
Ars SUF Flav D10 + 100C
Chaulmoogra D10 + 100C
Hydrocotyle D2 + 20C
Psoralia D1 + 10C

Dawkowanie:
Dorośli: 15 kropli
Dzieci: 7 kropli

Dwa razy na dobę. Rozcieńczyć krople z wodą i pić normalnie.

Długość leczenia:
Dwa do trzech miesięcy w zależności od ciężkości choroby.


Vitiligo - ziołowy olej




Callumae



Pieroliza - uniklny składnik Calumae, stosowany w zaburzeniach
układu immunologicznego (Ayurvedic medycyna)


Vitilax



W tabletkach, ziołowa formuła wg. Chińskiej receptury balansujący
układ immunologiczny i stymulujący pigmentację skóry.

Składniki:
Astragalus , White Atractylodes, Tang-Kuei , Peony, Cnidium, Salvia,
Carthamus, Psoralea, Cuscuta , Polygoni Multiflori Radix, Cinnamon
twig, Angelica Dahuricae Radix, Tribulus, Turmeric.


Vitilax - olej



Olej na skórę, smarować miejsca objęte chorobą.
 

Świeże warzywa i owoce



W leczeniu bielactwa pomagają bardzo witaminy, wskazane są świeże
warzywa i owoce. Picie naturalnych soków poprawia kondycję skóry.


Odpowiednie mydło i szampony:



Należy stosować do mycia skóry i włosów delikatne mydła i szampony,
unikać chemii. Na bielactwo używa się specjalnych kremów i olejków
do skóry, szczególnie na miejsca objęte zmianami chorobowymi.


W celu lepszego wybalansowania
układu immunologicznego zażywać:



Folic acid - 800 mcg


Vitamina B12 - 1000 mcg

Ważne aby przestrzegać diety.
Najbardziej wskazane warzywa: szpinak, brokuły
poza tym płatki zbożowe i orzechy.
Zredukować produkty ostre i przyprawy,
unikać alkoholi.

Należy zredukować stres,

odpowiednio wypoczywać,
dbać o dobry sen.

Uważać na promienie słoneczne:
Ochraniać skórę przed opalaniem,
używać dobrych ochronnych kremów przeciwsłonecznych.