NATURALNE LECZENIE

NALEWKA BURSZTYNOWA

Co powinniśmy wiedzieć o bursztynie?

- Bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo (od 3-8%) kwasu bursztynowego;
- jest ciepły w dotyku;
- ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie;
- unosi się na powierzchni słonej wody;
- przy potarciu ładuje się ujemnie;
- pali się jasnym płomieniem;
- łatwo poddaje się obróbce;
- bursztyn zmienia się pod wpływem działania światła;
- gwałtownie podgrzany pęka.

Od wieków już znane są cudowne właściwości uzdrawiające bursztynu. W starożytności zdobył popularność dzięki właściwościom przyciągania, które wówczas pojmowano jako siłę nadprzyrodzoną, a nie jako zjawisko fizyczne. Sporządzano z bursztynu biżuterię, amulety, szczególnie chroniące przed chorobą, jak również wyrabiano przedmioty dekoracyjne, w nadziei, że zapewnią młody wygląd. Wykopaliska archeologiczne odkryły kawałeczki bursztynu pod skórą mumii egipskich. Nie wiadomo jakim celom miały służyć, możemy jedynie snuć domysły, iż miały zabezpieczać zwłoki przed rozkładem charakteryzuje się ten kamień. Obecnie bursztyn posiadając właściwości lecznicze używany jest w medycynie naturalnej.


Oto zastosowanie przy niektórych schorzeniach:

- Bóle głowy - ciepły bursztyn położony na głowę;

- Bóle migrenowe - opaski na głowę z wszytym bursztynem do noszenia na co dzień, nacieranie nalewką skroni;

- Schorzenia gardła, tarczyca - szaliki, chusty z bursztynem w środku, korale, wisiorki, broszki itp. z nieoszlifowanego bursztynu, nacieranie nalewką;

- Bóle reumatyczne, mięśni i stawów - pokrowce masujące do samochodu z bursztynem w środku, pledy rozgrzewające na fotele, opaska opinająca obolały mięsień z bursztynem w środku, koce i chusty do przykrycia, poduszki z wszytym bursztynem, metoda BTL - przykładanie na zmienione chorobowo miejsce, ciepłego bursztynu, nacieranie nalewką bursztynowa.

- Schorzenia przewodu pokarmowego, infekcje górnych dróg oddechowych - noszenie ozdób z surowego bursztynu, szaliki, i chusty z wszytym bursztynem, przykładanie ciepłego bursztynu nacieranie nalewkami.

- Stres, zmęczenie - noszenie ozdób z bursztynu, np. breloczki, inne ozdoby, przebywanie w pobliżu lampy solnej z bursztynem, wskazane odświeżanie powietrza olejkiem eterycznym dodawanym do każdej lampy solnej z bursztynem.

Bursztyn jest coraz bardziej doceniany przez panie, które ciągle szukają drogi do młodości poprzez stosowanie preparatów kosmetycznych. Obecność bursztynu i jego aktywne działanie doskonale regeneruje skórę zmęczoną, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek.


Bursztynowe lekarstwo:

Współczesne badania naukowe potwierdziły lecznicze właściwości bursztynu. Otóż kwas bursztynowy stymuluje pracę nerek, jelit, układu nerwowego. Przede wszystkim bursztyn jednak ma właściwości przeciwzapalne. Jest uznanym lekiem na reumatyzm, astmę, schorzenia układu oddechowego. W kosmetyce także wykorzystuje się kwas i olej bursztynowy, jako środki niszczące wolne rodniki, mające działanie bakteriobójcze
i dezynfekujące, łagodzące rany pooparzeniowe.

2,5 dag potłuczonego bursztynu należy umieścić w pojemniku (butelka, słoik) z ciemnego szkła, zalać 0,25 l czystego spirytusu i przez dłuższy czas przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu, wstrząsając przy tym co najmniej 3 razy dziennie. Po upływie ok. dwóch tygodni przecedzić, przelewając do ozdobnego naczynia tak, by nie dostał się tam osad. Bursztyn można zalewać 2-krotnie. Po sporządzeniu i odcedzeniu pierwszej nalewki pozostały bursztyn należy zmiażdżyć jeszcze drobniej, najlepiej tłuczkiem i zalać ponownie taką samą dawką spirytusu jak poprzednio.


DAWKOWANIE:

1 dzień-3 krople,2 dzień-4 krople,3 dzień-5 kropli,4 dzień-5 kropli, 5 dzień-4 krople, 6 dzień-3 krople,7 dzień-3 krople, 8 dzień-4 krople i tak dalej, dodając lub ujmując po kropli każdego dnia. Pamiętać należy, że przy końcu i początku następnego 3-dniowego cyklu, ilość kropli się powtarza. Nalewkę powinno się pić przez 20 dni. Ponowić kurację można dopiero po 10-dniowej przerwie, zawsze zaczynając od 3 kropli.


SPOSÓB UŻYCIA:

- przy bólach głowy i migrenach-nacierać niewielką ilością preparatu czoło na wysokości nosa (okolice nerwu trójdzielnego), skroni, dołeczki za uszami oraz przeguby dłoni - codziennie wieczorem.

- przy bólach przysercowych i niedomodze serca-nacierać niewielką ilością preparatu lewą stronę klatki piersiowej i mostek, pod pachą, lewą łopatkę, kręgosłup, a także skronie i przeguby dłoni. Dalej jak przy bólach głowy w ciągu tygodnia co 2 dzień wieczorem, a po tygodniu codziennie.

- Przy przeziębieniach i podwyższonej temperaturze i przewlekłych infekcjach- nacierać całą klatkę piersiową oraz skronie, przeguby dłoni... dalej jak przy bólach głowy. Gdyby temperatura była bardzo wysoka, należy ponadto natrzeć miejsca pod kolanami i stopami.- powtarzać nacieranie codziennie rano i wieczorem, aż do ustąpienia przeziębienia.

- dla regulacji krwiobiegu i ciśnienia krwi, oraz przeciwdziałaniu zawałom serca- 3 do 5 kropli nalewki na pół szklanki chłodnej wody, należy pić codziennie na czczo.