NATURALNE LECZENIE

MAGNEZ

Magnez bywa nazywany pierwiastkiem życia. I faktycznie coś w tym jest. Magnez jest m.in. czynnikiem wzrostu, przywraca równowagę psychiczną i pracę układu nerwowego, oczyszcza wątrobę powiększając ilość wydzielanej żółci, wzmacnia reakcje obronne organizmu, zwalcza uczulenia, zwalcza miażdżycę i zakrzepy i działa przeciwstresowo. Jego niedobór powoduje liczne zaburzenia i choroby organizmu i objawia się choćby nadmierną nerwowością, może powodować poranne zmęczenie nawet po wielu godzinach snu, bóle głowy, zmęczenie, kurcze mięśni (zwłaszcza łydek) itp.

Jest jednym z pierwiastków, które obecne są w każdej tkance i płynie ustrojowym. Ze względu na ilość jest na czwartym miejscu wśród mineralnych składników ustroju. Z 20 - 30 g magnezu obecnego w organizmie człowieka dorosłego więcej niż połowa występuje w kościach. Magnez niezbędny jest w ciele człowieka do działania w przybliżeniu 80 enzymów oraz aktywacji jednej z witamin - witaminy B1. Ma swój udział w odbudowie energetycznych fosforanowych źródeł mięśniowego skurczu, fosforanu kreatyny i kwasu ATP. Magnez bierze udział w syntezie oraz stabilizacji nukleinowych kwasów (DNA, RNA), zapewnia funkcjonowanie komórkowych mitochondriów, wraz z wapniem uczestniczy w funkcjonowaniu mięśniowej i nerwowej tkanki. Magnez przyczynia się do poprawy wchłaniania potasu, chroni także komórki sercowego mięśnia oraz nerwowe komórki przed działaniem niszczącym wolnych rodników, toksycznych substancji a w efekcie przed miażdżycowymi zmianami w krwionośnym układzie. Na obszarach gdzie twardą wodę pije się zawierającą wapń, magnez, lit, cynk i pozostałe minerały, liczba zgonów w wyniku zawału serca jest mniejsza znacznie w porównaniu z terenami spożycia miękkiej wody.

Magnez (Mg) to nie tylko uczestnik fotosyntezy, ale tzw. makroelement, niezmiernie ważny dla wielu funkcji życiowych człowieka. Oto najważniejsze z nich.
 

Układ pokarmowy

Pierwiastek ten bierze udział w procesach metabolicznych. Odgrywa rolę w dostawie energii do tkanek i komórek organizmu, w tym zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Wspomaga pracę wątroby. Ułatwia wydalanie ołowiu z organizmu, co jest ważne zwłaszcza dla mieszkańców miast. Obniża poziom cholesterolu, działa odtłuszczająco. Jest również niezbędny dla właściwego trawienia soli mineralnych (wapnia, sodu, potasu) oraz witaminy C.
 

Układ nerwowy

Magnez jest regulatorem układu nerwowego. Przy przewlekłym jego niedoborze w tkankach nerwowych może dojść do deficytu ważnej dla procesu zapamiętywania substancji - dopaminy - i pojawiają się kłopoty z pamięcią. Ma działanie uspokajające. Spełnia ważną funkcję w profilaktyce i terapii różnych chorób, np. depresji.

Objawy niedoboru Mg
• trudności z koncentracją,
• bezsenność,
• poranne zmęczenie (nawet po wielu godzinach snu),
• stany niepokoju i lęku,
• zawroty i bóle głowy
• skurcze i "mrowienie" mięśni
• napadowe bicie serca,
• nudności,
• wypadanie włosów oraz
• łamliwość paznokci,
• próchnica zębów
• podatność na infekcje.
 

Układ krążenia

Magnez niezbędny jest do zapewnienia prawidłowej pracy serca. Wpływa także korzystnie na proces krzepnięcia krwi. Wzmacnia tętnice - działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo, a przez to zapobiega nawet zawałom.


Układ kostno-mięśniowy

Magnez jest materiałem budulcowym zębów i kości. Odgrywa ważną rolę w procesie skurczu mięśni (w tym mięśnia sercowego), wpływa korzystnie na pobudliwość nerwowo-mięśniową.


Układ odpornościowy

Stymuluje mechanizmy obronne organizmu. Zwalcza alergie oraz podatność na powstawanie nowotworów. Ponadto wykazuje wpływ na gruczoły wydzielanie wewnętrznego (np. tarczycę) oraz układ moczowo-płciowy (przeciwdziała schorzeniom pęcherza, zapaleniom prostaty). Reguluje także powstawanie estrogenów. Przeciwdziała zaburzeniom wzrostu u młodzieży.


Źródła w naturze

Źródłami magnezu w naszej diecie są: rośliny zielone, strączkowe (soja), kukurydza, awokado, banany, ziarna zbóż (kasza gryczana, jęczmienna), kakao, czekolada, orzechy, migdały mleko. Nie ma obawy o przedawkowanie, gdy pochodzi z naturalnych źródeł. Niestety, z powodu jego znikających zasobów w glebie oraz usuwania z żywności w procesach oczyszczania coraz mniej tego pierwiastka dociera do naszego organizmu. Jednakże często i niepotrzebnie sami przyczyniamy się do utraty tego ważnego makroelementu. Głównie poprzez stres, przepracowanie, nadużywanie alkoholu i innych używek, nadmiar tłuszczu i cukru w diecie czy też "kuracje" odchudzające. Deficyt magnezu może być również spowodowany infekcją czy biegunką. Trzeba pamiętać o wnikliwej obserwacji organizmu i w przypadkach takich problemów koniecznie uzupełnić stratę magnezu. Tylko w ten sposób możemy wyeliminować dolegliwości.