NATURALNE LECZENIE

LOUISE LATEAU - BELGIJSKA
XIX-WIECZNA STYGMATYCZKA

Louise Lateau urodziła się 29 stycznia 1850 r. w Bois d’Haine w Belgii, jako trzecie dziecko Grzegorza i Adele Lateau. Trzy miesiące później ojciec zaraził się ospą i zmarł, opuszczając chorą żonę i trójkę małych dzieci. Jej matka była przykuta do łóżka, odzyskując zdrowie po trudnym porodzie, który prawie kosztował ją życie. Starsza siostra, Rosine, miała trzy lata, a druga siostra, Adeline, zaledwie dwa. Louise zaraziła się od swojego ojca ospą. Trzyletnia Rosine starała się opiekować jak mogła matką i Louise. Sąsiedzi, z obawy przed zarażeniem się ospą, bali się wchodzić do ich domu, by udzielić im pomocy. Na szczęście robotnik Francis Delalieu po 12 dniach odwiedził ich dom i odkrył ich zatrważający stan. Żywność wyczerpała się, a Louise umierała. Natychmiast posłał po pomoc i zaopiekował się rodziną. Dwa i pół roku później, matka, gdy odzyskała już zdrowie, poszła do pracy. Dziewczynki również zajęły się pracami domowymi.

Kiedy Louise skończyła 8 lat, poszła do pracy do obłożnie chorej starszej kobiety. W tym okresie mogła uczęszczać do szkoły przez 5 miesięcy i nauczyła się trochę czytać i pisać. Kiedy miała 11 lat, udała się do wsi Manage, by zaopiekować się ciotką swojego ojca, wdową Coulon. Gdy dwa lata później ciotka zmarła, zaczęła pracować u pani D. w Brukseli. Po 7 miesiącach zachorowała i musiała wrócić do domu. Kiedy odzyskała zdrowie, rozpoczęła pracę na małej farmie w Manage, do czasu aż matka sprowadziła ją do domu, by pracowała jako szwaczka. Louise pozostawiała po sobie dobre wrażenie u swoich pracodawców. Pani D. szanowała ją i opłacała jej wizytę ilekroć Louise znalazła się w sąsiedztwie.

W 1866 r. wieś Bois d’Haine doświadczyła epidemii cholery. Louise często była wzywana przez księdza z parafii, by doglądać pacjentów. Cierpliwie poświęcała się temu zadaniu, troszcząc się o pacjentów, a w przypadku śmierci, wykonywała ostatnie namaszczenie, przygotowywała ciało, a nawet przenosiła na cmentarz. Poświęcała się temu zadaniu aż do końca epidemii. Kiedy epidemia minęła, cicho wróciła do swojego domu. Według raportu dr Lefebvre, jedego z najwybitniejszych fizyków belgijskich, który był też profesorem Patologii Ogólnej i Terapeutyki na Uniwersytecie Katolickim w Louvain, Louise zawsze okazywała „samo oddanie, cierpliwy trud, pokorną i cichą pobożność, i dobroczynność dla ubogich”.

Życie Louise uległo gwałtownej zmianie, kiedy skończyła 18 lat i ciężko zachorowała, cierpiała na nerwobóle we wszystkich częściach ciała. Przez cały miesiąc ledwie jadła i piła. Myśląc, że może umiera, ksiądz dał jej Ostatnie Sakramenty. Lecz Louise, sześć dni później, niespodziewanie wyzdrowiała i była w stanie pójść do kościoła, prawie milę drogi. Uznano to prawie za cud. Po trzech dniach od wyzdrowienia, 24 kwietnia 1868 roku, pojawił się jeden z pierwszych stygmatów. Od tej pory, stygmaty pojawiały się regularnie, niezmiennie w każdy piątek.

Trzynaście tygodni później, 17 czerwca 1868 roku, pierwszy raz Louise znalazła się w stanie ekstazy, który odtąd powracał co tydzień. Jednocześnie, zaczęła tracić apetyt i stopniowo zupełnie zaprzestała jedzenia.

W swojej książce: „Oni nosili rany Chrystusa”, Michael Freze napisał o skromnej diecie Louise: „Już jako dziecko, okazywała znaki mistycznych łask - przyjmowała nikłe ilości jedzenia lub obywała się zupełnie bez jedzenia. Rodzina Louise była bardzo biedna. Louise spożywała małą kawę z mlekiem rano, zupę po południu, i trochę warzyw każdego wieczora. Nigdy nie jadła mięsa”.

Odkąd pojawiły się stygmaty, stopniowo zaczęła rozwijać niejedzenie. Początkowo przestała cokolwiek spożywać w piątki. Od 3 marca 1871 r. nie mogła już nic jeść. Żyła, przyjmując jedynie Błogosławioną Hostię, jednak nigdy nie wyglądała na chorą ani nie schudła zbyt wiele.

Wieści dotyczące cudów związanych z jej stygmatami i niejedzeniem rozeszły się na wszystkie strony. Wielu ludzi z całego kraju i świata odwiedziło jej dom, by być świadkiem wyjątkowego stylu życia Louise. Odwiedzali ją lekarze, uczeni, dostojnicy kościelni, szlachta i ludzie o najróżniejszym pochodzeniu.

Władze kościelne posłały do niej doktora Lefebvre, aby sprawdził i zweryfikował prawdę o cudach Louise. Wraz z paroma innymi lekarzami spędził on z nią osiem miesięcy, poddając ją licznym testom. Następnie doktor Lefebvre opublikował obszerny raport, w którym potwierdził niejedzenie i stygmatyzm.

Pięć lat po zakończeniu testów, odwiedził ją znowu i po raz kolejny potwierdził, że Louise nie przyjmowała już jedzenia i była zdrowa: „Jest taka sama jak w 1868 r.; jedynie jej kształty są bardziej uformowane... Nie jest chudsza. Jej ciało jest jędrne, cera świeża, skóra gładka, puls 68 uderzeń na minutę - jest regularny, zwięzły, stosunkowo pełny. Oddech cichy, język świeży i czysty. Pytam, co je. Odpowiada: Nie odczuwam pragnienia jedzenia; i ponieważ trudno mi jest trawić, dawno temu otrzymałam pozwolenie, aby nic nie jeść. To znaczy, że nic nie jesz? Nie, proszę pana. Siostra Louise, Adeline, z którą również rozmawiałem w tej sprawie, potwierdziła fakt całkowitej wstrzemięźliwości”.

Ta wstrzemięźliwość trwała do jej śmierci w 1883 r. Przyznają to wszyscy lekarze, jedni przyjaźni, inni wrodzy, którzy mieli związek ze sprawą, że nie ma cienia podejrzeń, które mogłyby podważyć prawdziwość twierdzenia Louise, jej sióstr i spowiedników, że przez te wszystkie lata nic nie jadła.

Louise wypijała trzy lub cztery szklanki wody tygodniowo. Zamiast snu, spędzała czas na medytacji i modlitwie.

Louise stała się sławna w całym kraju. Jednak zarówno ona sama jak i jej rodzina, pragnęli spokoju i normalności. Błagali arcybiskupa, który odwiedzał Luizę, a później biskupa z Tournay, aby położyli kres niezliczonym wizytom w ich domu. Co więcej, nigdy nie czerpali żadnych korzyści z tych wizyt, odmawiali wszelkich prezentów, pieniędzy, złota, utrzymując się wyłącznie z własnej pracy.

Jak to możliwe, że Louise żyła bez konieczności jedzenia i pozostawała w dobrym zdrowiu? Pamela Rae Heath, w swojej książce zdefiniowała niejedzenie jako „pewną paranormalną umiejętność ciała do przetrwania bez jedzenia”. Żaden z lekarzy, którzy ją odwiedzali, nie potrafił tego wyjaśnić. Być może, podobnie do Giri Bali, joginki, która byłą bretarianką przez 50 lat i Devraha Baby, indyjskiego świętego, waterianina, który żył 150 lat, żywiła się energią kosmiczną.

Jej cudowne życie jest kolejnym świadectwem na to, iż rodzaj ludzki może obyć się bez jedzenia i przeżyć wyłącznie dzięki łasce Boga.

Link do filmu: LINK!

Źródło:
LINK!