NATURALNE LECZENIE

DRESZCZE - R. BREUSS

Pacjenta z dreszczami należy rozgrzać i to szybko. Trzeba go położyć i między tułów i ramiona ułożyć po kilka butelek z gorącą wodą, dobrze zamkniętych i włożonych np. do wełnianych skarpet. To samo trzeba zrobić między udami i podudziami. Dodatkowo trzeba jeszcze ułożyć butelki po zewnętrznych stronach nóg i na podeszwy stóp. Na piersi położyć termofor lub poduszkę elektryczną, dobrze pacjenta przykryć kocem. - Po 10 minutach jest już po dreszczach! Zlekceważenie takiego wyziębienia może być bardzo groźne i im szybciej się człowiek pozbędzie tych dreszczy, tym lepiej. Po ustaniu dreszczy dobrze jest podać herbatę rozgrzewającą, np. majeranek zaparzony w termosie, albo kawałek kory cynamonowej gotowanej przez kilka minut, ew. herbatę z goździków.

Dla uniknięcia zaziębienia dobrze jest podać herbatę złożoną z trzech składników: tymianek, lukrecja, imbir. Bardzo ważny jest sposób przyrządzania tej herbaty: na dwie filiżanki wrzącej wody wrzucić 1/2 łyżeczki tymianku i gotować 1-3 minut, po czym wrzucić 1 /2 łyżeczki lukrecji i dalej gotować 1-3 minut. Następnie dodać 1/4 łyżeczki imbiru i gotować jeszcze nie dłużej niż jedną minutę. Odcedzić. Tę porcję herbaty wypić małymi łykami na trzy razy: rano na czczo, przed głównym posiłkiem (obiad) i przed snem. Następnego dnia można to powtórzyć gotując trochę krócej. Ta herbata działa szczególnie skutecznie na cały układ oddechowy, likwiduje skutki zaziębienia i zapobiega ew. komplikacjom, jeżeli zastosuje się ją przy pierwszych oznakach zaziębienia.

UWAGA! Gotować na bardzo małym ogniu, po wsypaniu tymianku herbata kipi, więc trzeba uważać. Można użyć suszone lub świeże zioła, imbir może być mielony (spożywczy), ale lepszy jest świeżo starty korzeń imbiru. Czas gotowania zależy od intensywności oznak przeziębienia: im łagodniejsze objawy tym krótszy czas gotowania, jednak łączny czas nie może przekroczyć 8 minut, a dla imbiru max. 1 minuty. (Z med. chin. - D.G.)


Opracowała Daniela Gasiecka