NATURALNE LECZENIE

CHROM, JOD, MANGAN, ŻELAZO

Chrom - Cr

czynnik tolerancji glukozy (wraz z insuliną bierze udział w metabolizmie glukozy). Niedobór chromu w organizmie może powodować opóźnianie usuwanie glukozy z krwi co w efekcie daje hipergłikemię (nadmiar glukozy we krwi) i glikozurię (wydalanie glukozy z moczem). Niedobory chromu powodują również miażdżycę i zaburzenia neurologiczne. Ze względu na bardzo małe zapotrzebowanie organizmu na chrom, objawy niedoborów występują bardzo rzadko, m. in. u osób o bardzo jednostajnej, nieracjonalnej diecie. Chrom występuje w wielu preparatach mineralnych, witaminowo - mineralnych i odżywkach.


Jod - I

w organizmie występuje w mięśniach, tarczycy, skórze, kościach. Występuje głównie w postaci jodków. Niezbędny dla funkcjonowania hormonów tarczycy -tyroksyny i trójjodotyroniny. Jod wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni. Objawami niedoborów jodu jest przerost i niedoczynność tarczycy (wole endemiczne), pocenie się. Obecnie zapotrzebowanie na jod pokrywane jest dzięki jodowaniu soli kuchennej. Jod wydalany jest z organizmu głównie z moczem. Jod w postaci atomowej (roztwory alkoholowe, płyn Lugola) stosowany jest jako środek odkażający, na skórę i błony śluzowe.


Mangan - Mn

w organizmie bierze udział w metabolizmie glukozy i odgrywa ważną rolę w gospodarce cholesterolem; jest aktywatorem wielu enzymów. Mangan występuje w tkance kostnej, we włosach, a także w niewielkich ilościach we wszystkich komórkach organizmu (w mitochondriach). Nie kumuluje się w organizmie. Źródłem manganu są ogólnie produkty roślinne (mangan bierze udział w fotosyntezie, występuje więc w zielonych częściach roślin). Występuje w postaci preparatów doustnych dostępnych w sklepach zielarskich w formie złożonych preparatów witaminowo -mineralnych.


Żelazo - Fe

pierwiastek wchodzący w skład wielu układów enzymatycznych, występuje przede wszystkim w hemoglobinie, a także w mioglobinie (w mięśniach), ponadto częściowo magazynowany jest jako substancja zapasowa (w postaci kompleksu z białkiem - ferrytyną), co pozwala na utrzymanie stałego poziomu w organizmie. Niedobory żelaza to następstwo błędów żywieniowych - np. odchudzanie;, ale także występują przy zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego, oraz przy nagłych utratach krwi. W praktyce zbyt niski poziom żelaza występuje u kobiet w okresie miesiączki i po porodzie. W efekcie niedoborów żelaza występuje zbyt mała liczba czerwonych ciałek krwi i w efekcie niedokrwistość (anemia). Niedobory żelaza mogą powodować uczucie stałego zmęczenia, skrócenie oddechu, zmniejszenie wydolności fizycznej, a u dzieci trudności w nauce. Żelazo zawarte jest w żywności w postaci hemowej (dobrze przyswajalnej przez organizm) oraz niehemowej (trudno przyswajalnej ).

Najbogatsze źródła przyswajalnego żelaza to chude czerwone mięso, ponadto drób i ryby. W zbożach , fasoli i niektórych warzywach występuje niehemowa (trudno wchianialna) forma żelaza. Sole żelaza stosowane są w leczeniu niedokrwistości, u dzieci z zaburzeniami wchłaniania, ponadto profilaktycznie u wcześniaków, noworodków od matek, które w czasie ciąży miały niedokrwistość. Żelazo stosowane w lecznictwie, dostępne jest wyłącznie w postaci doustnych preparatów złożonych witaminowo - mineralnych (w przypadku sklepów^ zielarskich).