NATURALNE LECZENIE

BERBERYS ZWYCZAJNY

 

CHARAKTERYSTYKA:

Pokrój

Krzew o wysokości do 3 m z kanciastymi gałązkami i trójdzielnymi cierniami delikatnie kolczasto ząbkowane, odwrotnie jajowate do podłużno-eliptycznych, o długości od 3 do 6 cm, stojące w pęczkach na krótkopędach.

Kwiaty

Pachnące, żółte z trzema płatkami korony wykształconymi jak działki kielicha i z sześcioma miodnikami wyglądającymi jak płatki korony, zebrane w zwisające grona o długości do 5 cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

Owoc

Jajowaty, podłużny albo cylindryczny, jest wielonasienną, lśniąco czerwoną jagodą.

Biotop

Słoneczne wzgórza, zarośla, świetliste lasy liściaste i lasy iglaste. Chętnie na żyznych i wapiennych glebach gliniastych. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Berberidion.

W lecznictwie używane są: kora, korzeń i dojrzały owoc. Głównym składnikiem tych leków jest berberyna (pochodna izochinolinowa) w ilości 1% suchej masy surowca. Pozostałe składniki berberysu to: berberamina, berberubina i oksyakantyna. Inne alkaloidy obecne w berberysie: jatroryzyna, palmityna i izotetrandyna. Owoc zawiera ok. 6% kwasu jabłkowego, 5% cukru i innych składników. Zastosowanie berberysu w lecznictwie ma długą historię ok. 2000 lat.

Starożytni Egipcjanie stosowali go w leczeniu dżumy, lekarze ajurwedyjscy zalecali go w terapii czerwonki i to wskazanie potwierdziła również medycyna współczesna. W Azji Środkowej zielarze kierowali się tzw. doktryną "zewnętrznych znaków", zgodnie morfologicznych cech. Np. berberys ma żółte kwiaty, a sok uzyskany z jego korzenia również zawiera żółte barwniki. Z tego powodu berberys był oznaczany jako "żółtaczkowe jagody", gdyż sądzono, że ma korzystny wpływ na choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego z towarzyszącą żółtaczką. Rosyjska medycyna ludowa polecała berberys w leczeniu nadciśnienia tętniczego, różnych stanów zapalnych oraz w nadmiernych krwawieniach menstruacyjnych. Gdy osadnicy zabrali go do Ameryki Północnej, Indianie rozpoznali w berberysie zioło zwane "grono Oregonu", którego używali od czasów starożytnych w leczeniu wielu dolegliwości. Łacińska nazwa tej rośliny to Berberis aquifolium lub Mahonia aquifolium.

Od czasów starożytnych w medycynie ludowej wielu narodowości używano kory i korzenia berberysu w celu wzmocnienia organizmu, leczenia wątroby, pozbywania się kamieni nerkowych, leczenia żółtaczki, dny moczanowej i innych podobnych chorób. Według niektórych farmakopei i podręczników farmakognozji, berberys jest stosowany jako środek żółciopędny i łagodzący kolkę żółciową.

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI BERBERYSU
Z PUNKTU WIDZENIA WSPÓŁCZESNEJ MEDYCYNY:

Berberys zwyczajny zawiera aktywne składniki o sile dorównującej antybiotykom. Berberyna (alkaloid berberysu) posiada właściwości przeciwzakaźne, zweryfikowane w wielu doświadczeniach na całym świecie. Udowodniono skuteczność przeciw następującym patogenom: Staphylococcus aureus, Streptococcus, Salmonellae, Shigellae, Entamoeba histolotica, Vibrion cholerae, Giardia (Lamblia) intestinalis, Escherichia coli i Candida albicans. W jednej z prac badawczych udowodniono, że berberyna wywiera silniejsze działanie niż chloramfenikol. Ponadto okazało się, że silnie hamuje zarówno kolonizację, jak i wzrost Helicobacter pylori. Udowodniono, że berberys jest silnym immunostymulatorem, ponieważ pobudza aktywność makrofagów.

Sole berberyny są również używane w postaci kropli do oczu w leczeniu zapalenia powiek i spojówek (25 mg chlorku berberyny na 100 ml roztworu), zarówno w przypadku zapalenia pochodzenia infekcyjnego, jak również spowodowanego nadwrażliwością na zanieczyszczenie powietrza. W Niemczech berberys jest stosowany w zapaleniu spojówek (w postaci kompresów i kropli do oczu).

Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dowody na to można odnaleźć w rosyjskiej medycynie ludowej. Jego właściwości przeciwzapalne testowano w leczeniu procesów zapalnych stawów.

Działanie i zastosowanie:

- Liście - wykazują działanie żółciopędne, tonizujące naczynia, przeciwskurczowe i antybiotyczne, zwiększają także kurczliwość mięśni gładkich macicy.

- Owoce - wykazują działanie moczopędne, przeciwgorączkowe, regulujące przemiany metabolizmu. Jako lek regulujący przemianę materii oraz środek dietetyczny. Stanowią źródło vit. C.

- Napary i odwary - z liści są stosowane w przewlekłych chorobach wątroby i dróg żółciowych.

- Okłady z papki liściowej - łagodzą reumatyzm i nerwobóle.

- Kora i korzenie - są rzadko stosowane, służą głównie do otrzymywania berberyny.

- Owoce berberysu - bogate w vit. C dobre do przetworów domowych.

- Wyciąg z korzeni - do barwienia wełny i jedwabiu.

Liście i korzenie działają antybiotycznie, łagodzą stany zapalne układu pokarmowego, działają żółciopędnie, regulują ukł. trawienny, obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwkrwotocznie, zmniejszają napięcie mięśni gładkich, działają przeciwspazmowo.

Wino z berberysu
(tak samo można użyć dziką różę)
2 kg berberysu (dzikiej róży)
9 l wody 1,5 kg cukru
3 g pożywki.