KUNDALINI

MÓZG CZ£OWIEKA I WY¯SZA ¦WIADOMO¦Æ

Mózg cz³owieka sk³ada siê z oko³o 20 bilionów neuronów, które zawieraj± i przekazuj± elektryczne impulsy. Kiedy wszystkie neurony razem rytmicznie s± zsynchronizowane ukazuje siê elektryczny potencja³ we wszystkich po³±czeniach pomiêdzy neuronami. Im wiêcej neuronów pracuje w doskona³ej synchronii tym wiêkszy jest potencja³ (amplitudy) elektrycznych drgañ - mikrowolt, które mierzone s± Hertzach (cykl na sek.). Liczba cyklu na sekundê jest rytmem mózgowym zwanym te¿ fal± mózgow± - pr±dem czynno¶ciowym. Dwa parametry: amplituda i czêstotliwo¶æ.

Fale mózgowe - cykle aktywno¶ci bioelektrycznej mózgu s± rejestrowane za pomoc± aparatu zwanego elektroencefalografem (EEG). Posiada on kilkana¶cie elektrod, które przy³±cza siê do skóry za pomoc± specjalnego kremu i mierzy siê czêstotliwo¶æ i amplitudê - ilo¶æ impulsów na sekundê i wielko¶æ zmian napiêcia w mózgu. Za pomoc± EEG sygna³y przechodz± do komputera i s± analizowane amplitudy drgañ i ich czêstotliwo¶ci.

W zale¿no¶ci od ich czêstotliwo¶ci fale mózgowe podzielone s± na piêæ kategorii. ( Klasyfikacja wed³ug Prof. A. Nowberga).

1. Delta: 0,4 - 4 Hz, które dominuj± podczas komy i g³êbokiego snu.

2. Theta: 4 - 8 Hz s± po³±czone z emocjami, wystêpuj± podczas transów, ¶nienia, intensywnego marzenia, charakteryzuj± siê szybkim ruchem ga³ek ocznych.

3. Alpha: 8 - 13 Hz, refleks mózgu podczas bezczynno¶ci, najczê¶ciej spotykany u ludzi, którzy siê przebudz± ze snu, ale jeszcze maj± zamkniête oczy. Fale Alpha niczym furtka ³±cz± dwa ¶wiaty wewnêtrzny i zewnêtrzny - ¶wiadomo¶æ i nie¶wiadomo¶æ.

4. Beta: 13 - 30 Hz wskazuje du¿y wzrost, mentalny alert, stan wysokiej koncentracji w chwili niepokoju i strachu.

5. Gamma: 30 - 42 Hz spokrewniony z wol±, wysoki energetyczny stan, w którym wystêpuj± ekstazy.

Delta i Theta s± falami stanu nie¶wiadomo¶ci, a Alpha, Beta i Gamma stanu ¶wiadomego.

Trzy ostatnie, wed³ug ostatnich badañ naukowych s± falami przypisywanymi ludziom o najwy¿szym stopniu ¶wiadomo¶ci jak± znaleziono u cz³owieka.

Synchronizacja mózgu, dziêki której osi±ga siê maksimum lub minimum w tym samym czasie, ró¿ne czê¶ci mózgu pracuj± w tym samym rytmie. Zachodzi sprawne przekazywanie pobudzeñ z jednej czê¶ci mózgu do drugiej, zachodzi prawid³owa wymiana informacji. Brak pamiêci do osób lub rzeczy etc ... jest spowodowany brakiem synchronizacji. Wystêpuje w chwili zmêczenia, rozkojarzenia i stresu.

Aby dobrze zsynchronizowaæ pracê obu pó³kul mózgowych i poszczególnych p³atów mózgu miêdzy sob± nale¿y s³uchaæ odpowiedniej muzyki o spokojnych rytmach. Wspania³e s± kryszta³owe misy. Wskazana jest medytacja z p³omieniem ¶wiecy. W czasie wyciszenia ustawiæ pal±c± siê ¶wiecê na wysoko¶ci oczu, lekko je przymru¿yæ i koncentrowaæ uwagê na p³omieniu. Wystarczy 5 minut dziennie takich æwiczeñ, aby poprawiæ pracê w³asnego mózgu. Wskazane jest przegl±danie rysunków kolorowych mandali i sekretnej geometrii, które s± wspania³ymi generatorami energetycznymi.

Obecnie na ca³ym ¶wiecie prowadzone s± prace nad mózgiem. Posiadamy coraz wiêcej odpowiedniej aparatury: SPECT, fMRI, EEG. Coraz wiêcej naukowców bada mózg i jego ewolucjê na przestrzeni milionów lat. Jednym z bardziej znanych jest Andrew Newberg, profesor medycyny nuklearnej z Uniwersytetu w Pensylwanii. Zajmuje siê badaniem mózgu cz³owieka i jego po³±czenia z kosmosem - z Bogiem. Wyda³ ksi±¿kê " Why God Won't Go Away".

Opisa³ w niej swoj± pracê i badania ludzkiego mózgu wspó³pracuj±c z mnichami tybetañskimi. Za pomoc± SPECT bada³ stan ich mózgu podczas medytacji i normalnych aktywno¶ci ¿yciowych. Zauwa¿y³, ¿e w czasie g³êbokich medytacji zapala siê czerwonym ¶wiat³em przednia czê¶æ mózgu wskazuj±c na zwiêkszenie przep³ywu krwi i aktywno¶æ neuronów w tym rejonie. Nazwa³ ten obszar - Attention Association Area (Stowarzyszona Powierzchnia Uwagi - AAA) W tym samym czasie niespodziewanie w górnych granicz±cych z tym rejonem p³atach mózgu, który nazwa³ Orientation Association Area (Stowarzyszona Powierzchnia Orientacyjna - OAA) kolor zmienia siê na granatowy wskazuj±c, ¿e w tym miejscu nast±pi³o gwa³towne przerwanie pracy mózgu.

Wed³ug jego teorii podczas medytacji jest przerwana ³±czno¶æ ze ¶wiatem zewnêtrznym i równie¿ w tym samym czasie, blokuje siê aktywno¶æ neuronów w tej czê¶ci mózgu. W czasie kiedy "guru" wykonuj± mantry nastêpuje jeszcze szybsza praca neuronów w rejonie AAA. Rejon OAA daje cz³owiekowi zdolno¶ci orientacji w przestrzeni i czasie, Uniwersum i poczucie bycia sob±. Jest siedzib± rozumu i ego. Kiedy ten obszar jest wy³±czony, wy³±cza siê równie¿ poczucie fizycznego ograniczenia cia³a, znika uczucie odosobnienia. Mózg ju¿ bez granic, nie rozgranicza pomiêdzy byciem jednostk±, ³±czy siê ze wszystkim i z ka¿dym. Newberg t± sytuacje nazwa³ Absolutnym Po³±czeniem z Najwy¿szym Stanem "bycia w Jedno¶ci". U osób wykonuj±cych praktyki spirytualne, obserwuje siê mocniej rozbudowane przednie p³aty mózgu.

Richard Davidson - neuronaukowiec z Universtytetu Wisconsin pracowa³ z tybetañskim Dalaj Lam±. W kilku jego g³êbokich medytacjach Davidson zauwa¿y³ bardzo wysok± aktywno¶æ przednich p³atów mózgu, szczególnie po lewej stronie, zwi±zanej z uczuciem rado¶ci, szczê¶cia i wspó³czucia. EEG wykaza³o we wszystkich medytacjach potê¿n± aktywno¶æ fali Gamma. U tybetañskich mnichów poziom spirytualnego rozwoju znajduje siê w trwa³ym przebudzonym stanie.

Badania naukowców sugeruj±, ¿e proces przebudzenia spirytualnego nie jest tylko psychologiczn± zmian± mózgu lub zmian± w³asnej filozofii. Przede wszystkim jest rezultatem zmiany funkcji mózgu z o¶rodka OAA i uruchomienie przedniego p³ata AAA. Kiedy zasadniczo zmniejszy siê aktywacja OAA, a zwiêkszy AAA taka jednostka budzi siê i wzrasta na wy¿szy poziom ¶wiadomo¶ci. Rejon AAA otwiera intensywnie energia Kundalini.

Wielokrotnie praca mózgu jest zak³ócana zaburzeniami w czynno¶ciach kory mózgowej, gdzie nastêpuj± zaburzenia elektrycznej aktywno¶ci mózgu, brak odpowiedniej synchronizacji. Znane s± nam: padaczka i Parkinson, jedne z chorób powsta³e ze z³ej pracy mózgu. Czêstotliwo¶æ rytmów mózgowych ma ró¿ne warto¶ci w zale¿no¶ci od stanu ¶wiadomo¶ci w jakim aktualnie znajduje siê cz³owiek.

Vancouver
4 July 2007

WIES£AWA